26687 Nolu yönetmelik gereği iç ip loglama sistemi - SmartRuling
SmartRuling Ana Sayfaya gider ...

26687 Nolu yönetmelik ve gereklilikleri

SmartRuling ile ağınızdaki tüm bilgisayarların loglarını tutabilirsiniz.

26687 NOLU İNTERNET YÖNETMELİĞİ GEREKLERİ

Bu yönetmeliğin amacı; internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.

26687 nolu yönetmelik
26687 nolu yönetmelik

26687 Sayılı Yönetmeliğe buraya tıklayarak erişebilirsiniz.
5651 Sayılı Kanun metninin tamamına erişmek için buraya tıklayınız.

Sürecin işleyişi ile ilgili somut örneği aşağıda görebilirsiniz.

• İşletmenizin internet bağlantısını kullanan herhangi bir kişinin internet üzerinde herhangi bir web sayfasına yasal suç teşkil edecek mesajlar/yorumlar/saldırılar (Dos v.b) gönderdiğini düşünelim, şikayet üzerine ilgili adli merci ilgili web sayfası sahibine bir yazı ile başvurur ve yasadışı mesaj/yorum/saldırının nereden geldiğini sorar. Bu web sayfası sahibi sizin işletmenize ait IP adresinden geldigini bildirir.

• Bir sonraki aşamada adli merci, bu IP adresinin kayıtlı bulunduğu internet servis sağlayıcısını (Türk Telekom, Superonline v.b) tespit eder ve bir yazı göndererek olayın olduğu gün ve saatte ilgili IP adresini hangi kullanıcının (gerçek veya tüzel kişi) kullandığını sorar. İnternet servis sağlayıcı kendi kayıtlarından istenilen zamandaki IP adresini hangi kullanıcının (işletmenize ait bilgiyi) kullandığını adli merciye bildirir.

• Bu noktada kanun karşısında doğrudan suçlu görünen işletmeniz ve sorumlu işletme sahibi olacaktır. İşte bu noktada, eğer bu kurumda kayıt sistemi var ise işletmenizdeki internet kullanıcılarından hangisinin bu erişimi gerçekleştirdiği kolayca bulunabilecektir. Ancak kayıt sisteminin verdiği verinin de güvenilir ve değiştirilemez olması gerekir. Çünkü bu kayıtlar birer delil teşkil edecektir.

Eğer bu delillerin doğruluğunda bir şüphe var ise sorumlu yine işletmeniz ve dolayısıyla işletme sahibi veya sorumlusu olacaktır.

Erişim Sağlayıcı: Kullanıcılarına internet ortamına erişim olanağı sağlayan her türlü gerçek veya tüzel kişilerdir.

İçerik Sağlayıcı: İnternet ortamı üzerinden kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişilerdir.

Yer Sağlayıcı: Hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişiler.

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcı: Kişilere, belirli bir mekanda, belirli bir süre internet ortamı kullanım olanağı sağlayanlardır.

Yukarıda size uyan bir tanım var ise aşağıdaki sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekmektedir.

a) Konusu suç teşkil edebilecek içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak zorundasınız.
b) İç IP Loglarınızı elektronik ortamda sahip olduğunuz sistemler üzerinde kaydetmek zorundasınız.

Örnek İç IP Logu;

İç IP logu örneği