5846 Nolu ve gereklilikleri - SmartRuling
SmartRuling Ana Sayfaya gider ...

5846 Sayılı Kanun ve gerekleri

Personelinizin yasadışı bir yazılım kurması ve kullanması sonucu suçlu duruma düşüp hapis cezası alabilirsiniz !

FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU

Bu Kanunun amacı, fikir ve sanat eserlerini meydana getiren eser sahipleri ile bu eserleri icra eden veya yorumlayan icracı sanatçıların, seslerin ilk tespitini yapan fonogram yapımcıları ile filmlerin ilk tespitini gerçekleştiren yapımcıların ve radyo-televizyon kuruluşlarının ürünleri üzerindeki manevi ve mali haklarını belirlemek, korumak, bu ürünlerden yararlanma şartlarını düzenlemek, öngörülen esas ve usullere aykırı yararlanma halinde yaptırımları tespit etmektir.

5846 Sayılı yasanın tam metnine Buradan ulaşabilirsiniz.

5846 Sayılı yasa gereği firmanız veya kurumunuz ağır bedeller ödeyebilir.

Bilgisayar yazılımları, FSEK (Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu), Türk Ceza Kanunu'nun "Bilişim Alanında Suçlar" başlıklı bölümü ve Türk Ticaret Kanunu ile korunur. Yazılım telif haklarını ihlal edenler, 150 bin TL'ye kadar ağır para cezası; 4 yıla kadar hapis cezası ; 3 yıla kadar meslekten men; çoğaltmada kullanılan veya kopya yazılımların yüklenmiş olduğu bilgisayar ve araçlara el konulması gibi yaptırımlarla karşı karşıyadır.

SmartRuling Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

Bu yasa gereği, eğer bir işyerinde bir personel sizden habersiz yasa dışı program, mp3, video, klip, film gibi bir şey indirirse ve bunu saklarsa veya internet ortamında yayarsa şirket ve kurum sahibi çok ciddi cezai işlemler ile karşı karşıya kalacaktır.

SmartRuling içerdiği özellikler sayesinde tüm kullanıcıların ekranları kayıt altına aldığı için bu işlemi hangi kullanıcının hangi zaman ve ne şekilde yaptığı konusunda çok detaylı raporlara ulaşabileceksiniz.

← 26687 gereği iç ip loglama Web site kısıtlamaları →