Yasal Bildirimler - SmartRuling
SmartRuling Ana Sayfaya gider ...

Yasal Bildirimler

Yasal bir kullanım sağlayabilmek için bilinçli tüketici olunmalıdır !

Kullanıcı Sözleşmesi (EULA)

YAZILIMIN SON KULLANICI LİSANS SÖZLEŞMESİ (EULA)

SMARTRULING YAZILIMINI SATIN ALMADAN VE KULLANMADAN ÖNCE, LÜTFEN BU LİSANS SÖZLEŞMESİNİ DİKKATLE OKUYUN. BU YAZILIMI SATIN ALARAK VE KULLANARAK BU LİSANSIN ŞARTLARINA UYMAYI KABUL EDİYORSUNUZ. BU LİSANSIN ŞARTLARINI KABUL ETMİYORSANIZ, YAZILIMI YÜKLEMEYİN YA DA KULLANMAYIN VE BİLGİSAYARINIZDAN YAZILIM İLE İLGİLİ TÜM DOSYALARI SİLİN.

Bu bilgisayar yazılımı ve bu ürüne dahil resim, ses, ve ek bileşenleri (topluca "Yazılım" olarak anılacaktır) SmartRuling’in telif hakları saklı malıdır ve onun lisans emeği (toplu olarak "SmartRuling" olarak anılacaktır). Bu yazılım size lisanslanmıştır (satılmış değildir) ve SmartRuling Yazılıma dahil tüm telif hakların, ticari sırların, patentlerin ve diğer tüm mülkiyet hakların tek sahibidir. Sadece ücretini ödediğiniz sayıda ki bilgisayar üzerinde Yazılımı kullanma lisansınız var. Lisansı aşan sayıda bilgisayara kurma ve kullanma hakkınız yoktur:

(1) kopyalamaya (yedekleme amaçlı bir kopyasını sahip olmanın dışında), dağıtmaya, kiralamaya,Yazılımın tamamını veya herhangi bir bölümünü kiralamaya veya alt lisans vermeye;
(2) değiştirmeye, düzenlemeye veya Yazılımı türetmeye;
(3) Telefon veya elektronik herhangi bir araç kullanarak, ağ üzerinden yazılım iletmeye;
(4) Ters mühendislik, parçalara ayırmaya veya Yazılımı yeniden derlemeye.

Yazılımı devretmeye hakkınız var, ancak sadece alıcı Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi’nde belirtilen Şartlar ve Koşulları Kabul ettiği taktirde.

Yazılımı aktarmanız durumunda, lisansınız otomatik olarak iptal edilir ve sizin tarafınızdan kurulan veya yazılımın kurulduğu bilgisayarlarda varolan tüm kopyaları silerek, tüm bileşenleri, belgeleri ve ilgili dosyaları devralana transfer etmeniz gerekir. Sıradaki 90 günlük sınır dışında bu yazılımın kullanımı sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve ürünün devredilemez garantisini kabul etmektesiniz.

SmartRuling orjinal alıcıya satın alma tarihinden itibaren 90 günlük bir süre için, yazılımın normal kullanım şartlarında malzeme ve işçilik kusurlarından arınmış olacağını garantiler. Yazılımın arızalı olduğu ortaya çıkarsa, dijital medyanın satın alındığı tarihinden itibaren 90 günlük süre içerisinde kusurlu olduğunu kanıtını sağlayan alıcıya SmartRuling ücretsiz arızalı dijital medyanın yerine yenisini verecek.
Bu EULA’nın koşulları herhangi bir zamanda değişebilir ve herhangi bir değişiklik olması durumunda, lisans sözleşmesinin güncelleştirilmiş sürümünü bu sayfada görünecektir.

SMARTRULING YASAL SÖZLEŞME;

Üzerinde uygun yetkiniz olmayan bir bilgisayar veya başka bir cihaz üzerine gözetleme yazılımı yüklemek çoğu durumda bir Federal ve/veya bir Devlet Hukukunun İhlali kabul edilir ve çoğu durumda cihazın kullanıcılarına izlendiklerini bildirmek zorundasınız.Cihaz sizin değilse veya cihazın kullanımını izlemek için uygun izniniz yoksa, aygıta bu yazılımı yüklerseniz federal veya ülke yasalarının ihlali anlamına gelebilir.

BİZ KESİNLİKLE YASADIŞI AMAÇLAR İÇİN YAZILIMIN KULLANIMINI ONAYLAMIYORUZ.

SmartRuling’den gözetim yazılımı satın almak ve indirmek için aşağıdaki şartlara razı olmanız ve kabul etmeniz gerekir:


1. Yazılımın üzerinde yüklü olduğu bilgisayarın veya cihazın yasal sahibi olduğunuzu veya size bilgisayarın sahibi tarafından bilgisayarı,içeriğinin ve kullanıcılarının yetkili yönetici olmak için yazılı açık izin hakkı verildiğini biliyor ve kabul ediyorsunuz.

2. Size ait olmayan veya üzerinde uygun izne sahip olmadığınız bir bilgisayar üzerine SmartRuling yüklerseniz veya kullanımı yerel, ülke veya federal yasa tarafından yasadışı olarak kabul edilir. Herhangi bir durumda, yasanın verdiği ölçüde kanunları uygulamak zorundayız. Bu yükümlülüğe her türlü talep edilen müşteri verileri, satın alma ile ilgili veya ürün odaklı bilgileri yetkililere sağlamak da dahildir.

3.Tüm yasa ve kısıtlamaları ile uyumlu olmasını sağlamak için, sizin belirli coğrafi bölgenizdeki tüm yerel, eyalet ve federal yasalar hakkında bilgi sahibi olacağınızı kabul ediyorsunuz. Sizin bulunduğunuz bölgede bir aygıt üzerinde,aygıtın sahibi olup olmamanız farketmeksizin, diğer bireyleri izlemek yasadışı olabilir. Hiçbir koşulda herhangi bir yetişkini ona önceden ifade edilen bilgi ve rızası olmaksızın izlemeyeceğinizi kabul ediyorsunuz.

4. Son Kullanıcı Lisans Sözleşmemizin koşullarını kabul etmiş sayılırsınız ve cihazda oluşabilecek bir arıza ya da SmartRuling'in kötü ve yanlış kullanımı sonucu size gelebilecek zararlardan ötürü ortaya çıkabilecek dava veya yasal işlemler için SmartRuling’ın sorumlu olmadığını kabul ediyorsunuz...

Gizlilik İlkeleri

Son Güncelleme : Haziran 2014

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ İLETMEDEN ÖNCE LÜTFEN AŞAĞIDAKİLERİ OKUYUNUZ

Web sitesinin sahibi SmartRuling'dir ve site SmartRuling tarafından işletilmektedir.

Bu belgenin amacı size, hizmetlerimizi, web sitemizi ziyaret ettiğinizde ya da bizden doğrudan ürün ya da hizmet aldığınızda ne tür bilgiler toplandığını açıklamak, bu verileri nasıl kullandığımızı ve bunlar için nasıl bir koruma sunduğumuzu, bunları başkalarına ifşa edip etmediğimizi açıklamak ve size ait verileri yönetmeden önce ilgili seçenekleri sunmaktır.

SMARTRULING, VERİ KORUMA YASASI VE GİZLİLİK YASASINA UYARAK KİŞİSEL VERİLERİNİZİ YÖNETMEKTE VE KİŞİSEL VERİLERİNİZİN İŞLENMESİ KONUSUNDA BİLDİRİM, SEÇENEK VE ONAYINIZIN ALINMASI GİBİ HUSULARI MEVCUT KILMAKTADIR.

SmartRuling, dünya genelinde yazılımlarını başarılı bir şekilde online olarak satarak, destekleyerek elektronik yazılım dağıtımı konusunda eTicaret çözümleri sunmaktadır. SmartRuling, kişisel verilerinizi, sadece, kendilerinden ürün ya da hizmet satın aldığınız ve kişisel verilerinizi yönetmekten doğrudan sorumlu SmartRuling, siparişlerinizin yerine getirilmesi için toplamakta, işlemekte ve kullanmaktadır. Aynı zamanda, bazı hizmetler, web sitemizden, bizim adımıza size doğrudan hizmet verebilecek bazı üçüncü taraflara linkler sağlayabilir.

KİŞİSEL VERİLER
SmartRuling; adınız, soyadınız, posta adresiniz, e-posta adresiniz, işveren bilginiz, mesleğiniz ve departmanınız, telefon ve faks numaralarınız, kredi kartı detaylarınız, kimlikleriniz gibi kişisel bilgileri, istenilen nitelik ya da türdeki ürün/hizmetlerin tedarik edilebilmesi amacıyla toplamakta, işlemekte ve kullanmaktadır. Sizden istediğimiz bilgilerin bazılarının verilmesi tercihe bağlıyken bazılarının verilmesi ise zorunludur. Eğer verilmesi zorunlu bilgileri vermezseniz herhangi bir siparişte bulunmanız mümkün olmaz.

Sitemizi ziyaret eden birisi olarak herhangi bir kişisel bilgi sağlamadan birçok aktivitede bulunabilirsiniz ancak bazı isteğe bağlı aktiviteler ile bağlantılı olarak SmartRuling sizden bir form doldurup bunu online olarak ileterek bir takım kişisel bilgiler talep edebilir. Tüm bu kişisel bilgiler, sadece iletmekte olduğunuz belirli aktivite ile bağlantılı olarak, kanunlar tarafından izin verilen ölçüye kadar, gizlilik politikasına göre SmartRuling tarafından toplanacak, işlenecek ve kullanılacaktır.

Kişisel bilgilerin kullanımı;

SMARTRULING' DE SAĞLANAN KİŞİSEL BİLGİLER, AMSTERDAM, ABD, GİBİ ÜLKELERDE BULUNAN SUNUCULARIMIZDA İŞLENMEKTE VE KULLANILMAKTADIR.

Bize sağladığınız kişisel veriler, size sözleşmeden doğan yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla, gerektiğinde toplanacak kullanılacak ve çalışanlarımıza ya da SmartRuling ile birlikte çalıştığı şirketlere ya da SmartRuling'e hizmet sunan üçüncü taraflara iletilecektir. 
SmartRuling'in kişisel verilerinizi kullanma amacı:

  • Vermiş olduğunuz siparişi işleme koymak, sizi, siparişin durumundan haberdar etmekte dahil olmak üzere online ödemeyi işleme koyup kabul etmek;
  • Tarafınızdan sipariş edilen ürünler/hizmetler için fatura düzenlemek;
  • Ürünlerin/hizmetlerin ya da anahtar/erişim kodlarını adresinize teslim etmek;
  • Dolandırıcılık karşıtı fitlereler uygulayarak işlemin güvenliğini tesis etmek, satın alma işleminizi üreticiye bildirmek;
  • Size, müşteri desteği ve teknik destek sağlanmak; sizi ürün yükseltmelerinden, özel indirimlerden ve eğer benzeri bilgileri almayı tercih ettiyseniz, seçilen üçüncü tarafların diğer ürün ve hizmetlerinden haberdar etmek;
  • Web sitesindeki bilgilerin, ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu temin etmek;
  • Tercih ettiğiniz hizmetleri size ulaştırmak;
  • Size en alakalı içeriği gösterme amacımızı desteklemek ve web sitesinin kullanılırlığını iyileştirmek;
  • Hizmetlerin güvenliğini temin edip iyileştirmek;
  • Web sitesinin bazı sınırlı bölümlerine erişimine olanak vermek.
Örneğin, kullanılan veri türleri ve günlük ziyaretçi sayımız gibi veriler SmartRuling tarafından istatistiki, pazarlama amaçlı ya da promosyonel amaçlar için kullanılabilir. Bu tür veriler, ortalama/istatistiki formda, herhangi bir bireyin adı verilmeden toplanmaktadır.

Kişisel bilgilerin korunması;
Kredi kartı bilgileriniz hariç sitemizde alışveriş yaparken SmartRuling'e sağlanan kişisel bilgileriniz, güvenlik duvarı ve Digicert tarafından düzenlenen bir sertifikaya sahip güvenli sunucumuzda (SSL - Güvenli Soket Katmanı) toplanıp tutulmaktadır. Bu tür sunucular, üçüncü tarafların, izinsiz olarak sizin bilgilerinize erişmenizi ve / ya da kullanmasını imkansız kılmaktadır.

Kişisel bilgilerin paylaşılması;
SmartRuling, bazı durumlarda kişisel bilgilerinizi, siparişinizi üreticiye ya da hizmet sağlayıcıya, garanti, teknik destek, satış sonrası hizmetleri ya da benzeri amaçlarla bildirebilir. SmartRuling aynı zamanda, işleminiz ya da satış sonrası hizmetleri bağlamında diğer şirketleri hizmet sağlamaları için tutabilir. Bu şirketler, sadece bize olan görevlerini yerine getirebilmek amacıyla, sadece siparişinizle bağlantılı olarak ulaşabilir.

Kişisel verilerin İfşası ve Yönetimi ;
SmartRuling, kişisel bilgilerinizi doğru ve güncel tutmak için elinden geleni yapmaktadır ancak eğer kişisel bilgilerinizin doğru olmadığının farkına varırsanız lütfen SmartRuling ile irtibat kurunuz. SmartRuling, gerekli değişiklikleri, sadece, araştırdıktan ve değişikliklerle ilgili yazılı kanıta dayanarak gerçekleştirecektir. 

Yazılı talebiniz neticesinde, talebinizin tamamı ya da bir bölümü aşağıdakilere sebebiyet vermediği müddetçe kişisel bilgileriniz size SmartRuling tarafından doğrudan ifşa edilebilir:

1) Geçerli kanunların ihlali,
2) Üçüncü taraflara zarar,
3) Kimliğinizin tespit edilmesine yol açacak yeterli bilgi sağlaması.

ÇEREZLER

SmartRuling, sitemizi ziyaretinizi gözlemlemek için "çerezler" ve başka gözlemleme yöntemleri kullanmaktadır. Çerez, bir web sunucusu tarafından internet tarayıcınıza iletilen küçük bir veridir sadece bunu ileten sunucu tarafından okunabilir ancak SmartRuling, genelde bu bilgiyi, sizi, kişisel olarak tespit etmek amacıyla kullanmamaktadır. İnternet tarayıcınızı, bir çerez aldığınızda size haber verecek ve çerezleri kabul edip etmemeye sizin karar vereceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. (Onay gerektiren bazı Web sayfaları için çerezlerin kullanımı isteğe bağlı değildir. Çerezleri kabul etmeyen kullanıcılar, muhtemelen bu sayfalara erişemeyeceklerdir.)

SEÇENEKLERİNİZ

SmartRuling'e kişisel bilgilerinizi sağlama konusunda kararı siz verebilirsiniz ancak eğer kişisel bilgilerinizi sağlamamayı seçerseniz, satın alma işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz, hizmet seçemeyebilirsiniz ya da belirli seçeneklere erişemeyebilirsiniz. Bir ürün satın alırken size ürün hakkında bilgi alma, özel indirimler ya da pazarlama bilgileri hakkında haberleşme seçeneği sunacağız ancak daha sonra, istediğiniz zaman bunları iptal edebilirsiniz. Eğer bu haberleşmeleri almamayı tercih ederseniz, kişisel bilgilerinizi bu amaçla kullanmayacağız.

DEĞİŞİKLİKLER

SmartRuling, zaman zaman Gizlilik Politikasını değiştirme hakkını saklı tutar ve web sitesinde ilgili değişiklikleri duyuracaktır. Böyle bir bildirim sitede yayımlandıktan sonra, siteyi ya da site aracılığıyla erişilebilir herhangi bir materyal ya da hizmeti kullanmaya devam etmeniz, değişiklikleri kabul ettiğiniz anlamına gelir.

GEÇERLİ YASA

Güncel Gizlilik İlkeleri ya da SmartRuling ve/ya da birlikte çalıştığı şirketlerle aranızda doğacak herhangi bir ihtilaflar, SmartRuling ofisinin bulunduğu yerdeki geçerli yargı tarafından yönetilecektir. Bütün ihtilaflar, başlangıçta, hoşgörüyle çözümlenmeye çalışılacaktır ve ihtilafların çözümlenememesi durumunda, SMARTRULING ofisinin bulunduğu bölgenin yetkili yargısının hakemliğinde çözümlenecektir.

Şartlar ve Koşullar

SMARTRULING YASAL BİLGİ

Tüm SmartRuling kullanıcılarının web siteye kayıt olurken ve ürünü satın alma durumunda aşağıda özetlenen tüm şartlara ve Kullanıcı Yasal Sözleşmesine uyması gerekir.

GİZLİLİK POLİTİKASI

Bu politika SmartRuling gizlilik ilkelerini (www.SmartRuling.com) ve kişisel bilgilerinizin kullanımına ilişkin gizlilik haklarını betimlemektedir.Bu sadece SmartRuling web sitesi ile toplanan veri için uygulanabilir. Aşağıdaki bilgileri içerir:

Web sitenin hakkınnızda topladığı kişisel tanımlama veri türü; www.SmartRuling.com tarafından kullanım şekli; ve paylaşılabildiği taraflar.

Verilerinizin kullanımı için seçenekleriniz.
Verilerinizin gizliliğini korumak için, Web Sitesi Yönetimi tarafından atılan güvenlik adımları.
Sizin için kullanılabilir veri düzeltme seçenekleri.

Saklama politikası,
Bu politika kullanıcı verilerinin saklama kurallarını birleştirmeye hedefliyor ve tüm SmartRuling uygulaması kullanıcıları için geçerlidir.Ürünün ömür döngüsü katılımı sırasında yukarıda belirtilen tüm bilgiler SmartRuling web sitesi tarafından saklanır ve doksan gün kullanıcı hesabı süresinin bitiminden sonra silinir.Hesabınıza ilişkin toplanan tüm kayıtlar, metinler ve medya hesabınızın doksan günlük süresinin bitiminden sonra silmeye tabidir. Bir kere silindikten sonra, kullanıcı tarafından erişime veya kullanıma tabi olmayacaktır.

Bilgi Toplaması, Kullanımı ve Paylaşımı,
Her ne kadar SmartRuling bu web sitesinde saklanan verilerin sahibi olsa da, bu bilgileri başkasına satmaya veya kiralamaya hakkımız yoktur. Kişisel bilgilerinizi size ulaşmak için kullanıyoruz. SmartRuling'in verilerinizi şirketimizin dışında herhangi üçüncü tarafa ifşa etmeye hakkı yoktur , isteklerinizi karşılamak için gereken durumlar hariç. Örneğin sipariş sevkiyatını doldurmak için.Dijital ürünlerimizi satın almak için , e-posta adresinizi ve kredi kartı bilgilerinizi bizimle paylaşmanız gerekmektedir. Bize iletişim bilgilerinizi vererek, SmartRuling'den gelebilecek bilgi veya promosyon amaçlı e-postaları almayı kabul etmiş oluyorsunuz. Bu politika ile ilgili özel tekliflerimiz, haberlerimiz veya değişikliklerimizden haberdar olmak istiyorsanız, lütfen bize bildirin.

Verilerinize Erişim;
İstediğiniz herhangi bir zamanda SmartRuling Web sitesi İdaresi ile gelecekteki herhangi bir teması reddedebilirsiniz. Bizimle irtibata geçerek istediğiniz zaman aşağıdakileri yapma hakkına sahipsiniz:

SmartRuling Web site Yönetimi’nin hakkınızda ne tür veriye sahip olduğunu görüntülemek, varsa.
SmartRuling Web site Yönetimi’nin hakkınızda sahip olabileceği herhangi bilgiyi değiştirmek.
SmartRuling Web site Yönetimi’ne hakkınızdaki herhangi bilgiyi silmesini istemek.
Kişisel bilgilerinizn SmartRuling Web site Yönetimi tarafından uygunsuz kullanımı hakkında şikayet etmek.

Bilgi Koruma;
Verilerinizin gizliliğini ve güvenliğini korumak için gerekli tür önlemi alıyoruz. SmartRuling web sitesi aracılığıyla tarafınızdan gönderilen her türlü gizli bilgi koruma altına alınır. Bize herhangi bir gizli bilgi gönderdiğiniz her defasında (ör. kredi kartı bilgileri), SmartRuling’e güvenli bir şekilde aktarıldığını garanti ederiz. Web tarayıcınızın alt kısmında bulunan kapalı bir kilit simgesi ve URL adresinde "https" harfleri (En üst seviye korumalı yeşil bar ile) veri korumasının SmartRuling web sitesi tarafından sağlandığını doğrular.

Verileri çevrimiçi korumak için şifreleme sistemlerini kullanırken, bilginin çevrimdışı korunmasını da sağlıyoruz. Önemli bilgilerinize, sadece bunlara fatura veya müşteri desteği gibi belirli işlemleri gerçekleştirmek için gerek duyan SmartRuling çalışanları tarafından erişilebilir. SmartRuling Web Sitesi Yönetimi'nin bu gizlilik politikası kurallarını ihlal ettiğini düşünürseniz, lütfen bize +90 0216 693 32 60 ' dan tereddüt etmeden ulaşın veya şikayetinizi e-posta (info@smartruling.com) ile gönderin.

İade Şartları ve Politikası

İADE POLİTİKASI;

SmartRuling yazılımını satın almanız bu politika tarafından düzenlenir. Siparişinizi tamamlamadan önce dikkatlice okuyunuz, çünkü temel kısıtlamalar ve istisnalar da dahil olmak üzere, satın alma ile ilgili haklarınızı çizer. Bu siparişi vererek, siparişinizin bu ilke tarafından yönetildiğini kabul ediyorsunuz.

GENEL

İADE KOŞULLARI

SmartRuling yazılımı;
Bu İade Politikası hüküm ve şartlarına göre,sağladığınız neden İade Politikası koşulları ile çelişmemesi şartıyla, satın alma tarihinden itibaren on gün içinde size tam bir geri ödeme verilebilir. İade uygulamasının sadece bu ilk SmartRuling satın alma işleminiz olması durumunda yerine getirilmesini bekleyebilirsiniz. Eğer iki veya daha fazla SmartRuling abonelikleri satın aldıysanız, geri ödeme isteğiniz yerine getirilmeyecektir. Sadece bir kez para iadesi yapılır.Eğer daha sonra tekrar başka bir SmartRuling aboneliği satın alırsanız, tarafınızdan yapılan herhangi geri iade talebi yerine getirilmeyecektir. Eğer SmartRuling uygulamasını indirimli fiyatla satın alırsanız, size iade işlemi yapılamayacaktır. Hedef bilgisayarda yapılan bir yükseltme durumunda SmartRuling sürümüne yükseltmeyi reddederseniz, hiçbir para iadesi yapılmayacaktır.

Ayrıcalıklı Destek Hizmetleri;
SmartRuling daha özel teknik destek hizmeti arayan müşterileri için 'Ayrıcalıklı Destek Hizmeti'ni sunuyor. Bu isteğe bağlı hizmetin ücreti geri ödemesizdir ve yıllık 150 dolardır( Tek seferde ödeme). Satın alma işlemini yaparken SmartRuling Ayrıcalıklı Destek Hizmeti'nden yararlanmayı seçmeyen müşteriler SmartRuling'ın standart destek hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilir.

Abonelik süresinin uzatılması; Geri ödemesiz.

Zorlayıcı sebep;
İade için kendi nedenlerinin tamamen bizim kontrolümüz dışında olması durumunda, hiçbir iade SmartRuling müşterilerine yapılamaz. Bunlar şöyledir:

1- Hedef bilgisayarın artık internet erişimi yok veya bilgisayar sürekli kapalı kalıyor ise.
2- Hedef bilgisayar kullanıcı tarafından değiştirilirse ve kaldırılırsa, bu internet bağlantısı kaybına neden olur,dolayısıyla SmartRuling uygulamanın yanlış işleyişi.
3- İşletim sistemi için güncelleme gelirse ve bu güncelleme neticesinde SmartRuling ile uyumsuz olur ise.
4- Hedef cihazın desteklenmeyen bir işletim sistemi kullandığı durumda.
5- Orijinal fabrika ayarlarına sıfırlama yapıldığında format atıldığında.
6- Müşterinin destek ekibimiz kurulum yönergelerini takip etmemesi durumunda.
7- Müşteri hedef bilgisayar sınırsız fiziksel erişim elde etmek için başarısız olursa.
8- SmartRuling’ın uygulamasını hedef aygıta hiç kurulumu yapmadıysa.

durumlarda para iadesi yapılmamaktadır. Eğer müşteri abonelik planını satın aldıktan sonra SmartRuling uygulamasını birden fazla cihazda kullanmayı denediyse. Kişisel sebepler (“Fikrimi değiştirdim', 'Yanlışlıkla sipariş verdim', vb.).

Feragatname

FERAGATNAME ;
Yazılımımız çocuklarınızı, çalışanlarınızı veya başkalarını, size ait veya izlemek için uygun bir izne sahip olduğunuz pc,laptop ve yazılımlarımızın çalışabildiği tüm cihazlar üzerinde izlemeniz,kısıtlamalar koyabilmeniz, yönetebilmeniz için tasarlanmıştır . Yasalar gereği Cihazın kullanıcılarına izlendiklerini belirtmeniz gereklidir.

Web sitesi "olduğu gibi" ve "mevcut olduğu şekliyle" temelinde sağlanmaktadır. Bu web sitesinde üçüncü tarafların web sitelerine atfen bazı linkler yer almaktadır ancak bu web siteleri SmartRuling kontrolünde değildir. Diğer web sitlerindeki operasyonlarla ilgili olarak herhangi bir gerek açık gerekse örtülü hiçbir garanti verilmemektedir.

Yasal Zemin (Makale)

Av. Ceyda Cimilli Akaydın

Hukukçu olmayanlar için Bilişim Hukuku - İşverenin İşçinin Bilişim Sistemlerini Kullanmasını Sınırlama, Denetleme ve Kaydetme Hakkı ve Bu Konudaki Sorumluluğu

İŞVERENİN BİLİŞİM SİSTEMLERİ KULLANIMINI DENETLEME VE İZLEME HAKKI

İş kanunu ve ilgili mevzuat işverene yönetim hakkı tanımaktadır. Bu hak kapsamında işveren işçinin iş saatleri içerisinde vaktini ve emeğini tamamen işe harcamasını talep edebileceği gibi, yine aynı hak ve aşağıda değineceğimiz bazı yasal sorumluluklar gereği işçisinin bilişim sistemlerini kullanmasını izlemek ve kaydetmek hakkına ve bazı durumlarda da mecburiyetine sahiptir. Ancak tabii ki bu hakkın da diğer tüm haklar gibi kötüye kullanılmaması ve işçinin kişilik hakları, haberleşme özgürlüğü, ara dinlenmesi hakkı gibi haklarına zarar vermemesi gerekir. Bu hassas denge çok iyi gözetilmelidir.

Kanunda ve ilgili yönetmeliklerde bu konuda nelerin haklı denetleme sayılıp sayılmayacağı her bağımsız olayda pek çok olasılık olabileceğinden tabii ki sayılmamıştır. Bu nedenle, her olayda işçi ve işverenin ilgili hakkın kullanılması veya kullanılmaması sonucunda karşılıklı menfaatlerinin, ne şekilde etkileneceğinin tartılarak hakkaniyete uygun karar verilmesi gerekmektedir. Konuyu işverenin mesai saatleri içerisinde cep telefonu ve iş dışı internet kullanımını yasaklamasının ve bu yasağa uymama nedeniyle iş akdini geçerli veya haklı sebeple feshedip edemeyeceği, işverenin işyeri içerisinde bilişim sistemleri kullanımını denetleyip denetleyemeyeceği ve işçi ve işverenin bu konuda karşılıklı sorumlulukları açısından inceleyeceğiz.

İşyerinde cep telefonu ve iş dışı internet kullanımının yasaklanması.

İş akdi ile işçi temel olarak iş görme borcu ve bunun yanında özen ve sadakat borcu altına girer. Bunun anlamı işçinin işverene yapmayı taahhüt ettiği işi yapmak ve işi yaparken de gerekli özeni göstermek, işvereni zarara uğratmamak, menfaatlerini korumak için yapılması gerekenleri yapmak zorunda olmasıdır. Çalışma süreleri İş Kanunu ile düzenlenmiştir. Sözleşme ile bu düzenlemelerin altında çalışma süresi belirlenebileceği gibi, emredici hükümlere uymak kaydıyla fazla çalışma da yapılabilir. İşveren yasa gereği işçiye ara dinlenmesi hakkı tanımalıdır.

Ancak bu ara dinlenmesi dışında işçi iş saatleri içinde tüm emek ve vaktini işe harcamalıdır. Aksi davranışlar iş akdine aykırılık oluşturacaktır. Bu nedenle iş saatleri içerisinde ara dinlenmeleri dışında cep telefonu ile konuşan, iş dışı amaçlarla internete giren, işverene veya kendisine ait olmasına bakılmaksızın taşınabilir bilgisayarlar, akıllı telefonlar vb. iş dışı faaliyetlerle ilgilenmek işçinin özen ve sadakat borcuna aykırı hareketi sayılmalıdır. Ara dinlenmeleri 7,5 saatten daha fazla yapılan çalışmalar için bir saattir. İşçi bu ara dinlenme saatlerinde ahlak ve adap kuralları ve kanuna aykırı olmamak ve işverene ve diğer işçilere bir zarar vermemek kaydıyla dilediği faaliyetlerde bulunabilir. Özetlemek gerekirse işçi iş saatlerinde ara dinlenmeleri dışında iş dışı bir faaliyette bulunmamalıdır.

İş Kanunu iş akdinin işverence feshini geçerli sebeple fesih ve haklı sebeple fesih olarak ikiye ayırmıştır. İşçinin  geçerli bir feshe neden olabilecek davranışları İş Yasasının 25 inci maddesinde öngörülen ve işverene derhal fesih yetkisi tanıyan haklı NEDENLERDEN FARKLIDIR. Yargılama sırasında bu nedenlerin ağırlıkları her olayın özelliğine GÖRE DEĞERLENDİRİLMELİDİR. İşçinin iyiniyet ve ahlak kurallarına uymayan davranışı sonucunda iş ilişkisine devam etmek işveren açısından çekilmez hale gelmişse, diğer bir anlatımla güven temeli çökmüşse işverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı doğar.

Buna karşılık işçinin davranışı taraflar arasında bulunması gereken güven temelini çökertecek ağırlıkta bulunmamakla, iş ilişkisine devamı tam anlamıyla çekilmez hale getirmemekle birlikte, işin normal işleyişini bozuyorsa, işyerindeki uyumu olumsuz yönde etkiliyor ve işverenden bu nedenle iş ilişkisini yürütmesi normal olarak beklenemiyorsa İş Yasasının 18/1 inci maddesi gereği  geçerli fesih hakkı doğar.bu açıklama ışığında işçinin iş saatlerinde işi dışında faaliyetlerde bulunması da işverene geçerli fesih hakkı verecektir.

İş Kanununun 19 uncu maddesi uyarınca aynı Yasanın 18 inci maddesi kapsamında kalan işçinin iş sözleşmesini geçerli nedenle feshetmek isteyen işveren, fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır. Ayrıca İş Kanunun 19 . maddesi gereği iş akdinin işçinin davranışlarından kaynaklanan bir nedenle feshedilebilmesi için işçinin uyarılması gerekir. Özetle işçinin bu konuda uyarılmış olmasına rağmen mesai saatleri içinde iş dışı faaliyetlerde bulunması iş akdinin işveren tarafından geçerli nedenle feshi sonucunu doğuracaktır.

İşçinin işyeri bilişim sistemlerini kullanarak konusu suç oluşturacak eylemlerde bulunması (örneğin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ihlal ederek korsan yazılım veya film, müzik indirmesi ve/veya yüklemesi, çocuk pornografisi bulundurması, Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanmış olan bilişim sistemine girme vd. suçları işlemesi gibi) işvereni zarara uğratacak faaliyetler olup İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması kapsamında İş Kanunu’nun 25. Maddesi gereği iş akdine işverence haklı nedenle derhal son verilmesi sonucunu doğuracaktır

Bilgi güvenliği ve bilişim sistemi kullanımı politikalarına uymamanın sonuçları :

İşveren yönetim hakkı kapsamında işyeri kuralları belirleyip bunları ilan edebilir. Bilgi güvenliği ve bilişim sistemleri kullanım politikaları da bu kapsam dahilindedir. İşyeri kuralları ilan edildiklerinde işçi açısından uyulması zorunlu hale gelirler. Bunun istisnası işverenin koymuş olduğu kuralların kanuna ve ahlaka aykırı olması, hiçbir mantıklı nedene dayanmaksızın sadece işçiye eza ve eziyet vermek için konulmuş olmasıdır. Bu bağlamda işverenin işçiye işini yapmak için kullanması için teslim etmiş olduğu her türlü araç ve gereci ve bu kapsamda bilgisayar, e – posta hizmeti, internet erişimi gibi araçları da ne şekilde kullanılmasını belirleme hakkı vardır. Bu hak işverence tüm işçilerin haberdar olacağı şekilde politikalar belirleyerek kullanılabilir. Dolayısıyla işverenin bilgi güvenliği ve bilişim sistemi kullanım politikaları belirlemesi kanuni hakkı olup, bunlara uyulmaması yukarıda belirtilen açıklamalar ışığında, sonuçlarının ağırlığı ile orantılı olarak iş akdinin işverence haklı veya geçerli nedenle feshi sonucunu doğuracaktır

İşverenin işyerinde ve/veya işverene ait bilişim sistemleri kullanılarak yapılan iletişimi izleme, denetleme ve kayıt altına alması :

Bu konuda öncelikle 5651 sayılı yasa gereğince tüm işyerlerinin toplu kullanım sağlayıcı olduklarını ve bu nedenle iç IP dağıtım loglarını ve yönetmelik gereği IP, tarih, süre, protokol gibi kayıtları yasada belirtilen şartlarla kaydetmek zorunda olduklarını belirtmeliyiz. Dolayısıyla işveren, işçinin kullanmakta olduğu bilgisayar ve benzerinin iç IP dağıtım loglarını yasa gereği tutmalıdır ve işçi kişisel amaçla internet kullanmasına işverence izin verilmiş olsa bile, bu nedenle kişilik haklarının veya özel hayatının mahremiyetinin ihlal edildiğinden bahsedemez.

Çünkü işveren bir yasal zorunluluğu yerine getirmektedir. Bunun dışında işverenin işyerindeki işlerini yürütmesi için işçiye verilen bilgisayar ve işyeri tarafından tahsis edilen e-posta hesaplarını inceleme, okuma ve kaydetme hakkı olduğu açıktır. Aşağıdaki Yargıtay kararı da yüksek mahkemenin bu konudaki görüşünü açıkça ortaya koymaktadır.

Örnek Dava;

9. Hukuk Dairesi
Esas : 2009/447
Karar : 2010/37516
Tarih : 13.12.2010
Özet : Somut davaya göre davacının görevi gereği işverenin işlerini yürütmesi için kendisine verilen bilgisayar ve e-mail adreslerini kullanarak iş akdi daha önce feshedilen S.A. ile işle ilgili olmayan elektronik yazışmalar yaptığı, bu yazışmalar sırasında işverenin şahsına yönelik hakaret niteliğinde sözler sarf ettiği işyeri sırrı sayılabilecek konularda da yazışmalar yaptığı anlaşılmıştır.İşverenin kendisine ait bilgisayar ve e-mail adresleri ile bu adreslere gelen e-postaları her zaman denetleme yetkisi bulunmakladır. Davalı işverene ait bilgisayarları ve e-mail adreslerini özel yazışmalarda kullanıp işverene hakaret niteliğinde sözler sarf etmenin, işveren açısından 4857 sayılı Yasanın 25 II-b.maddesi uyarınca sataşma niteliğinde haklı fesih nedeni oluşturacağı anlaşılmakla davacının ihbar ve kıdem tazminatı taleplerinin reddi yerine yazılı gerekçe ile kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

İşyerinde telefon dinlemesi konusunda kişiler arasındaki iletişimin mahremiyeti hukuken korunmakta olduğundan, işverenin işçinin bilgisi dışında telefon dinleyebilmesi için çok özel ve üstün bir gerekçesinin (mesela hırsızlık veya gizli bilgilerin sızdırılması şüphesi) olması gerekir. Bunun dışındaki tüm dinlemeler haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçunu oluşturacaktır. Özellikle de işçinin şahsi cep telefonunun dinlenmesi suç teşkil edecektir. Burada bahsedilmekte olan gizli dinleme ve izlemeler olup işverenin işyerindeki ortamın, bilgisayarların, internet hizmetinin, telefon ve e postaların dinlendiğini ve kaydedildiğini işçiye açıkça bildirdiği, işçiyi bu ortamlarda kişisel ve özel görüşme yapmama konusunda uyardığı durumlarda işçi dinleme, izleme veya kaydetme nedeniyle mahremiyetinin ihlal edildiği iddiasında bulunamayacaktır.

İşverenin dinleme ve izleme sonucu elde edilen kayıtların korunması sorumluluğu :

İşverenin yukarıda belirtilen kurallar çerçevesinde işçinin görüşmelerini, bilgisayar ve internet erişim kayıtlarını ve benzerlerini dinleyebileceğini ve kaydedebileceğini belirtmiştir. Bu durumda işçi bu kayıt ve dinleme nedeniyle herhangi bir zarara uğramış olduğu iddiasında bulunamaz. Ancak, işveren işçinin işverenin dinlemesine ve kaydetmesine izin vermiş olduğu bu bilginin üçüncü şahısların eline geçmesi ve/veya kayıt amacı dışında kullanılmasından kaynaklanacak zararlarından sorumlu olacaktır.

Çünkü bu dinleme veya izleme hakkı işverence yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ancak bir üstün hakkın korunması amacıyla kullanılabilir. İşçiden izin alınmış olması halinde de izin sadece bu amaca yönelik kullanım içindir. Bu verilerin amaç dışında kullanımında işverenin hiçbir kusuru olmayabilir ve fiil işverenin başka bir işçisi tarafından işlenmiş olabilir. Örneğin işten çıkartılan veya bir nedenle işvereni ile ters düşen bir bilgi işlem merkezi çalışanı, güvenlik ve iş sürekliliği gerekçesi ile kaydedilmekte olan şirket e postalarını sırf işyerindeki huzuru bozmak için tüm çalışanlara dağıtabilir. Bu e postalar arasında bir diğer çalışanın gizli ve mahrem bir yazışması bulunabilir. Örneğin bu kişi gizlemek istediği tıbbi bir sorunu ile ilgili olarak amirini e posta ile bilgilendirmiş olabilir.

Ya da banka hesap bilgilerini bilgisayarında saklıyor olabilir. Bu ihtimalde e postası diğer çalışanlara dağıtılan işçi zarara uğramıştır. İşverenin olayda bir kastı veya kusuru yoktur. Ancak Borçlar Kanunu gereği adam çalıştıran kişi işçisinin üçüncü şahıslara vermiş olduğu zararı hiçbir kusuru olmasa dahi tazmin etmekle yükümlüdür. Olayda gizli e postayı diğer çalışanlara ileten kişi de işverenin işçisi olduğundan işveren kusursuz olmasına rağmen zararı tazminle sorumludur. İşveren kaydedilen bu tür verilerin korunması için üst seviyede tedbirler almakla yükümlüdür.

Aksi halde çalışanlarının dışında kötü niyetli üçüncü şahısların vermiş olduğu zararları da tazmin etmekle yükümlü olacaktır. Bu yüzden kaydedilen tüm verilerin azami özenle korunması gerekmektedir.

Kaynak :
Av. Ceyda Cimilli Akaydın
Akaydın Hukuk Bürosu
Tel : 0212 219 24 77
E-Mail : ceyda@ceydaakaydin.av.tr
Özgeçmişi ve Çalışmaları

.